کتاب تفکر سریع و کند

اثر دانیل کانمن از انتشارات در دانش بهمن - مترجم: فروغ تالوصمدی-پرفروش های نیویورک تایمز

کتاب پرفروش تفکر، سریع و کند دانیل کانمن، روانشناس و برنده نوبل اقتصاد، خلاصه تحقیق اوست که با همکاری آموس تورسکی بیش از چند دهه به آن مشغول بوده است. این کتاب شامل سه بخش از مراحل کاری اوست: کارهای اولیه، یعنی سویه گری های شناختی، سپس نظریه چشم انداز و پس از آن پژوهش هایی در زمینه شادی است. محور اصلی کتاب دوگانگی میان حالت اندیشه است: سیستم دو آهسته تر، خودخواسته تر و منطقی تر است، در حالی که سیستم یک سریع، غریزی و احساسی است. این کتاب ترسیم سویه گیری های شناختی در ارتباط با هر نوع تفکر است که با پژوهش های خود کانمن درباره نفرت از باخت آغاز می شود. این کتاب، با پشتوانه چند دهه پژوهش های دانشگاهی، نشان می دهد که افراد، با تغییر چارچوب پرسش و جایگزین کردن پرسش های ساده تر، در حقیقت به قضاوت های انسانی اهمیتی بیش از حد می دهند. کانمن، با شرح کارکرد دو سیستم، تلاش می کند نشان دهد که چه وقت می توانیم در تصمیم گیری های مربوط به زندگی و تجارت به بینش و شهودیات خود اطمینان کنیم و چه زمانی از آن بپرهیزیم و با شیوه شناخت سویه گری های ذهنی چگونه می توانیم از اشتباهات اجتناب کنیم. این کتاب برنده جایزه بهترین کتاب آکادمی ملی علوم و جایزه کتاب لس آنجلس تایمز و برگزیده منتقدان کتاب نیویورک تایمز به عنوان یکی از ده کتاب سال 2011 شناخته شده است.


خرید کتاب تفکر سریع و کند
جستجوی کتاب تفکر سریع و کند در گودریدز

معرفی کتاب تفکر سریع و کند از نگاه کاربران
تفکر ما به دو شکل انجام می شه: یکی سریع و شهودی و دومی تاملانه و دقیق. اولی واکنش های فکری غیرارادی و دومی هم تفکر ارادی رو نشون می ده. تفکر غیر ارادی خودکار، سریع، ساده، و بدون تلاش و اراده انجام می شه که بخش زیادی از این فعالیت های مغز ما با حیوون‌های دیگه هم مشترکه. خیلی از فکرها، ایده ها، شناخت ها، یادآوری ها و تصمیم هایی که می گیریم بدون آگاهی ما انجام می شن. مثلا تشخیص یک چهره عصبانی.
برای حل کردن مسائل دشوار و نیازمند محاسبه، نیازمند جلب توجه به موضوع هستیم. این نوع تفکر سخت و زمانبره. چیزی که ما اون رو خودمون می دونیم و بهش می گیم «من» همین خود آگاه ماست. این نوع تفکر منطقی و محاسبه گره و عاقلانه تصمیم گیری می کنه.
اما خیلی از داده هایی که تفکر آهسته برای محاسبه استفاده می کنه، اطلاعاتی هستن که توسط تفکر غیرارادی تولید شدن و بهش داده می شه. این طور می شه که داده هایی که منطقی تولید نشدن ممکنه مبنای تصمیم های ما واقع بشن. و خطاهای سیستمی توی تفکر رخ میدن که موضوع اصلی کتاب همینه.
خطاهایی که برای تفکر نوع اول رخ می ده و اشتباه هایی که به دلیل این خطاها توی تفکر نوع دوم رخ می ده رو توی فصل های بعدی به تفصل شرح داده و اثبات می کنه.
می گه حتا اگه بدونیم این خطاها توی تفکر ما تاثیرگذار هستن باز هم باعث نمی شه بتونیم از همه‌شون اجتناب کنیم. مگه اینکه خیلی تمرین کنیم و حواسمون خیلی جمع باشه و شرایطی که احتمال تصمیم گیری های پر خطا وجود داره رو از پیش بشناسیم و وقتی وارد این شرایط شدیم باز هم حواسمون باشه که توی چه شرایطی هستیم و با دقت بیشتری تصمیم بگیریم.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یکم طولانی بود، یکم خشک و کسل کننده. ولی در کل خوب بود.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب تفکر سریع و کند


 کتاب دید اقتصادی
 کتاب شیب
 کتاب جزیره دکتر لیبریس
 کتاب کاپیتان زیرشلواری
 کتاب آتش و خشم
 کتاب زنی در کابین ۱۰