کتاب دید اقتصادی

اثر پیتر شیف از انتشارات آریانا قلم - مترجم: سهند حمزه ئی-پرفروش های نیویورک تایمز

How an Economy Grows and Why it Crashes uses illustration, humor, and accessible storytelling to explain complex topics of economic growth and monetary systems. In it, economic expert and bestselling author of Crash Proof, Peter Schiff teams up with his brother Andrew to apply their signature take no prisoners logic to expose the glaring fallacies that have become so ingrained in our country’s economic conversation. With wit and humor, the Schiffs explain the roots of economic growth, the uses of capital, the destructive nature of consumer credit, the source of inflation, the importance of trade, savings, and risk, and many other topical principles of economics.


خرید کتاب دید اقتصادی
جستجوی کتاب دید اقتصادی در گودریدز

معرفی کتاب دید اقتصادی از نگاه کاربران
همین ابتدا بنویسم که کتاب یک داستان است که با سه نفر در یک جزیره و ماهیگیری آنها شروع میشود و تا چند نسل بعد از آنها جلو می رود. پر از تصاویر کارتونی است . فکر میکنم کسی ترجمه پارسی این کتاب را بخونه تا تمومش نکنه کتاب را زمین نمیزاره(با توجه به اینکه حجم کتاب هم زیاد نیست!) اگر چه من متن اصلی را خوندم و خیلی کم فرصت میشد سراغش برم اما ذهنم زیاد درگیر داستان کتاب بود همچنین به نیش و کنایه هایی که کتاب به شخصیتهایی که می شناختمشون(اسمشون هم مشابه اسمهای واقعی بود!) میزد . کتاب نقد شدیدی به کینزینها و دخالت دولت در اقتصاد دارد. در هر صورت نویسندگان نگاه اقتصاد آزاد را دارند و معتقد به مکانیسم بازارها هستند. در خلال داستان کتاب گریزی به مباحث روز اقتصاد آمریکا می زند و با داستان مقایسه میکند. گرچه داستان بسیار ساده است و هر فردی میتواند آنرا بخواند و کم و بیش با ساختار اقتصاد و آنچه در آن بحث میشود آشنا شود اما وقتی کمی بیشتر به عمق مطالب می روی و آشنایی با ساختار اقتصادی آمریکا و اندیشه های اقتصاد داشته باشی کتاب پر از چالش میشود . ساده سازی بیش از حد کتاب اذیتت میکند اما آموزنده است . کتاب یک نماینده خوب برای حوزه عمومی اقتصاد و معرفی یکی دو جریان غالب اندیشه در اقتصاد می باشد که در آن چگونگی تقسیم کار، پس انداز،تشکیل سرمایه،سود،مبادله و تجارت،تشکیل نهاد ها و سازمانهای اقتصادی ،ایجاد بحرانها در اقتصاد و . . . را بحث میکند . بنابراین خواننده عمومی با این ساختار ها به خوبی آشنا میشود و لذت می برد. خواننده ای که از اقتصاد می داند طنزهای بکار رفته در طول کتاب و مقایسه اش با وضعیت فعلی ایالت متحده و علل بحران اخیر اقتصاد را از دید نویسندگان کتاب می بیند و لذت هم می برد.
پیترشف یکی از نویسنده های کتاب قبل از بحران مسکن ایالت متحده که به کل اقتصاد آمریکا و جهان سرایت کرد پیش بینی هایی داشت که درست از اب در آمدند. او مدافع سرسخت مکتب اتریشیها است که در کتاب هم به خوبی میشود حس کرد در هر صورت آزادی اقتصادی و سازو کار قیمتها در نگاه اتریشیها و سردرمدارانش(فون میزس،هایک و دیگران) ارزش والایی دارد ;) انگار داستان به نوعی مرتبط به پدرشان است که در کودکی برایشان تعریف کرده . فردی که در جنبش اعتراض به مالیات هم فعال بوده و الان در محکومیت چندین ساله خود بخاطر تخلف مالیاتی می باشد. بیخود نیست که بچه ها هم مخالفان دخالت دولت در اقتصاد می باشند :))
کلا با ستاره دادن راحت نیستم!از نظر اینکه کتاب اندیشه های کینزینها را به ساده ترین شکل ممکن در آورده و گزنده ترین نقدها رابه اون شکل ساده شده داشته یک ستاره باید کسر میکردم اما با توجه به اینکه کتاب مفاهیم اقتصادی را به شکل ساده و زیبایی برای خواننده تشریح کرده و میتواند سبب علاقه خوانندگان عمومی به حوزه اقتصاد بشود به کتاب تمام ستاره هایش را می دهم

مشاهده لینک اصلی
انصافا داستانی جذاب برای روایت اقتصاد انتخاب شده بود
اگر قصد دارید اقتصاد رو به شیوه شیرینی یاد بگیرید از این کتاب غافل نشید

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب دید اقتصادی


 کتاب انجمن سری بندیکت
 کتاب همسر خاموش
 کتاب تاریخچه زمان از انفجار بزرگ تا سیاهچاله ها
 کتاب بنیادگرای ناراضی
 کتاب دژخیم عشق
 کتاب خاطرات زمستان