کتاب شور ذهن

اثر ایروینگ استون از انتشارات مروارید - مترجم: اکبر تبریزی-پرفروش های نیویورک تایمز

In the 1880s, Vienna was Europes glamour capital. It was in that brilliant city that Sigmund Freud began his long struggle to free people everywhere from the blindfolds & chains of their unknown natures. The Passions of the Mind is the story of an extraordinary man who proved that some of the most exciting challenges arent met on the battlefield or on mountain peaks, but inside the hearts & minds of individuals. He was a pioneer explorer of the dark frontiers of the sexual nature of humans, for which he was made a pariah.


خرید کتاب شور ذهن
جستجوی کتاب شور ذهن در گودریدز

معرفی کتاب شور ذهن از نگاه کاربران
زمانی دراز نگرانیم که چگونه زنده بمانیم بعد خود را دلمشغول چگونه نمردن می کنیم.این است تمایز هوشمندانه.
******************************************
روزی که شروع به خواندن این رمان نهصد صفحه ای کردم فکر نمیکردم با چنین داستان جذاب و شیرینی روبرو شوم. شور ذهن داستانیست که لحظات زندگی زیگموند فروید را از آغاز جوانی و روییدن جوانه های عشق بر قلب او تا لحظه تبعید وی از وین به انگلستان را به زیبایی تمام به تصویر کشیده است. البته محتوای کتاب، صرفا داستان زندگی نیست بلکه بیان تلاشها و تحقیقات مداوم فروید و تلاش بی وقفه او برای کسب علم علیرغم ناملایمات فراوان در زندگی، چگونگی نهادینه شدن علم روانکاوری، داستانهای روان درمانی فروید که بنظرم بسیار جذاب هستند، و بخصوص آشنایی با نام بسیاری از بزرگان علم روانکاوری و ارتباط آنها با فروید از جمله کارل یونگ است. خواندن این کتاب را به تمام علاقمندان به روانکاوی و داستانهای روانکاوی پیشنهاد می کنم.
******************************************
زیگموند دریافت که از ضمیر ناآگاه مفهوم بسیار محدودی بدست داده و در قضاوت اخلاقی نسبت به آن دچار اشتباه شده.او در این رهگذر به اشتباه خود پی برد : دیگر بخشهای ضمیر ناآگاه را ندیده گرفته بود . شاید نیمی از آن را که شامل غریزه های زندگی بخش و حافظ حیات و آفرینندگی بود همان بخش که خاستگاه روشنگرترین و بزرگترین هنرها بود. نوشت:
نویسندگان خلاق یاوران با ارزشی هستند که باید مورد سپاس بی کران قرار گیرند. زیرا مستعد دانستن همه چیزها از خاک تا افلاکند و فلسفه ما هنوز نگذاشته خوابش را هم ببینم. معرفت آنان به ذهن خیلی بیشتر از مردم عادی است.به منابعی دست می یبابند که ما هنوز در آن را به روی دانش نگشوده ایم...
******************************************
مارتا پرسید: دکتر یونگ سرچشمه افکار خود را چگونه زلال نگه می دارید؟
یونگ با خنده گفت:
به کرانه های دست نخورده زوریخ میروم و به جست و جوی چشمه های پنهان بر می آیم. در همان حال چشمه های پنهان ذهن خودم را نیز جست و جو می کنم.افکار خنک و روشن از چاه های نهفته بیرون می آیند. پس از بازگشت به اتاق کارم، بینش های تازه و تئوری های جدیدی برای نوشتن دارم. من بخشهای بی سکنه دریاچه را بسیار دوست دارم.همه انرژیهای واپس زده شده و جوهر خلاقیتم در آن سکوت و زیبایی مردابها و جزیره هایی که با کوههای پوشیده از برف احاطه شده، ظاهر میشوند.

مشاهده لینک اصلی
مدت زیادی بود که این کتاب رو در کتاب‌خانه داشتم و طرفش نرفته بودم تا اینکه هوس یک رمان بلند کردم و راستش فکر نمی‌کردم انقدر خواندنش بهم بچسبه. کتاب جالبی بود. نویسنده سعی کرده بود به شیوه معمول زندگی‌نامه‌ها قلم نزنه و واقعن هم موفق بود. بگذریم از این‌که بیش از حد هوای فروید رو داشت وگاهی آدمی رو درخصوص مستند بودن وقایعی که مربوط به تئوری‌های فروید و حتا یونگ است به شک می‌انداخت، اما درکل فضای داستانی، خیلی خوب و روان از کار دراومده بود.
درخصوص ترجمه، من با ترجمه پرتو اشراق خوندم و به موازات نسخه دیگری رو هم با ترجمه دوتن دیگر(اکبر تبریزی و فرخ تمیمی) به نام شور ذهن دانلود کردم. مقایسه‌ی دو ترجمه کمی من رو گیج کرد چون خیلی جاها اطناب و ایجازهایی در متن بود که به دلیل عدم دسترسی به متن اصلی نمی‌شد گفت کدام ترجمه درسته. در کل اما ترجمه خوب بود و اذیت نمی‌کرد

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب شور ذهن


 کتاب فرزندان هورین
 کتاب اگر بمانم
 کتاب اینجا در برلین
 کتاب جسارت امید
 کتاب جادوی چپکی - حیوان ترکیبی
 کتاب غذا دعا عشق