کتاب وضعیت آخر

اثر تامس هریس از انتشارات فرهنگ نشر نو - مترجم: اسماعیل فصیح-پرفروش های نیویورک تایمز

مدتهاست که مردم از وضع روان‌‌پزشکی در همه جا ناراضی‌اند؛ از مدت درمان که انگار تا ابد طول می‌کشد، از مخارج زیاد، از نتایج نامعلوم، و از آن‌همه واژۀ مبهم و اسرارآمیز. این کتاب حاصل جست‌وجویی است برای یافتن پاسخ مردمانی که می‌خواهند بدانند مغز و ذهن آدمی چگونه کار می‌کند و علت رفتارهای مختلف ما چیست. وضعیت آخر شامل پژوهشها و جست‌وجوهای سی‌سالۀ علم پزشکی و دربرگیرندۀ همۀ مشاهدات و تحقیقات نویسنده است که با روش «تحلیل رفتار متقابل» مسائل مختلف شخصی و اجتماعی را بررسی و به‌دقت تحلیل می‌کند.


خرید کتاب وضعیت آخر
جستجوی کتاب وضعیت آخر در گودریدز

معرفی کتاب وضعیت آخر از نگاه کاربران
براى دست يافتن به ناشناخته هاى ذهن و رفتار، افراد مختلف در طول زمان، مسيرهاى مختلفى ارائه دادن. از @ايد-ايگو-سوپرايگو@ى فرويد و آركه تايپ هاى يونگ، تا طرحواره هاى روانى و ناخودآگاه كاوى هاى اروين يالوم.
فكر ميكنم از بين همه شون، اين تحليل رفتار متقابل ساده تر و ملموس تره. وقتى داشتم كتاب رو ميخوندم سعى ميكردم همزمان تو ارتباطات روزمره م ازش استفاده كنم و حيرتا كه جواب ميداد. ميديدم كه چه جورى ميتونم از بالغ به كودك شيفت كنم و دراما بسازم، يا كه در والد خودم فرو برم و همه رو نصيحت كنم. به سادگى ميشه در كاربرد اين نظريه ماهر شد. يه جا نويسنده گزارش ميكنه كه با تمرين @والد-بالغ-كودك@ تونسته حتى در رفتار كودكان عقب مانده ى ذهنى اصلاحاتى داشته باشه كه حقيقتاً كلاه از سر برميدارم براى اون لحظه. و اين باعث ميشه فكر كنم اگه همه ى جوانان ميخوندنش و مهارتش رو كسب ميكردن، جامعه ى كم تنش ترى داشتيم.
هرچند، خوش بين نيستم به اين كه اين نظريه بتونه مشكلات رو از ريشه حل كنه. نويسنده ميگه جلوى پرخاش كردن كودك رو بگير؛ ولى اين كه اصلاً چرا كودك پرخاشگر شده رو چى كار كنيم؟
نويسنده ميگه @هرجا شك كردى، نوازش كن@
گزاره ى قشنگيه؛ ولى آيا نوازش بر هر درد بى درمان دواست؟
نميدونم.

مشاهده لینک اصلی
بنظرم بیشتر کتاب حالت تعریف از خود و صرفا بیان کارآمد بودن تئوری داشت و خوب برایم خیلی جالب و جدید نبود، اما دو فصل آخر درباره دو تا موضوع جالب دین و اجتماع و چگونگی ارتباط تئوری رفتار متقابل با این دو موضوع و دیدگاهشو،البته تا حدودی، باز کرد که باعث شد از یک و نیم فصل آخر بیشتر از همه لذت ببرم. با اینکه توضیحات و استدلال هاش درباره خود مذهب یا خیلی چیزها ضعیف و ساده بود،اما بالاخره موضوعات رو عینی تر بررسی کرد و از حالت تعریف از خود بیرون آمد. شاید هم چون فصل های قبل تحلیل رفتار متقابل در موضوعات دم دستی و همیشگی مثل طلاق، مشکلات والدین با فرزندان و... رو مطرح میکرد و تازگی نداشت و تکراری بود، جذابیتی نداشت. اما طرح مسائل اجتماعی و کارآمد و عمومی و عینی تر کردن بحث در قسمت پایانی کتاب، خیلی معرف و تبلیغ بهتری برای تئوری بود تا منم منم کردن های باقی فصول.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب وضعیت آخر


 کتاب برنده تنهاست
 کتاب دختری در قطار
 کتاب واقع نگری
 کتاب سرگذشت لافکادیو
 کتاب چگونه فیلمنامه بنویسیم
 کتاب باراک اوباما در رویای پدر