کتاب چرا ملت ها شکست می خورند

اثر دارون عجم اوغلو از انتشارات روزنه - مترجم: محسن میردامادی-پرفروش های نیویورک تایمز

They have tackled an equally important and difficult topic in their latest effort in seeking to explain what causes countries to be rich or poor. In their opinion, neither climate, geography, nor culture paves or blocks the way to prosperity—institutions do. To illustrate their point, the authors use diverse examples from world history, e.g., the Mayan city-states of 250–900 C.E., the Glorious Revolution of 1688, and the Egyptian uprising that brought down Hosni Mubarak in 2011.


خرید کتاب چرا ملت ها شکست می خورند
جستجوی کتاب چرا ملت ها شکست می خورند در گودریدز

معرفی کتاب چرا ملت ها شکست می خورند از نگاه کاربران
خیلی آرام آرام این کتاب رو مطالعه کردم. هر بخش و هر فصل نیاز به تحقیق بسیار برای درک بیشتر ابعاد اون داره.
به نظرم عجم اوقلو به خوبی تمام حالت‌های ممکن برای ریشه‌های فقر و ثروت کشورها رو پیدا کرده. در یک جمله کلیدی به غیر قابل پیش بینی بودن آینده اشاره و اینکه ریشه ثروت‌مند شدن رو «باز شدن فضای رسانه‌ای، حمایت از حق و حقوق معنوی خدمات و محصولات به همراه توسعه نهادهای فراگیر» می‌دونه و عامل اصلی فقر رو نهادهای «استثماری» در هر جامعه و کشوری، چه داخلی و چه خارجی معرفی میکنه!

مشاهده لینک اصلی
کتاب بیان وقایع تاریخی کشورهای مختلف است که از تعریف این وقایع برای نشان دادن نحوه شکل گیری فقر و ثروت در کشورهای مختلف استفاده می شود. وقایع تاریخی کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه، برزیل و ... که موجب شکل گیری اقتصاد این کشورها در زمان حال شده اند با جزییات بررسی شده اند.
کتاب این نظریه را بیان می کند که دموکراسی و یا دیگر حالت های حکومت باعث شکوفایی اقتصادی و سیاسی یک ملت نمی شوند بلکه وجود نهادهای فراگیر و کثرت گرا است که باعث این امور می شوند. همچنین این فراگیری باید با تمرکز و قدرت حکومت در تعادل باشد. به زبان ساده باید در ساختار سیاسی و اقتصادی کشورها توزیع قدرت و نظارت بر آن باید به صورتی باشد که مانع از قدرت گرفتن یک گروه خاص از افراد شود و همه افراد باید بتوانند در تصمیم گیری های مهم نقش تعیین کننده ای داشته باشند.
کشورها می توانند در ظاهر دموکراتیک باشند اما این به معنای کثرت گرا بودن نیست. همین مساله می تواند باعث ایجاد نوعی استثمار و استعمار گردد که در آن گروهی خاص برای ثروتمند شدن از افراد جامعه بهره می برند.
کتاب همچنین عنوان می کنند تفاوت های اندکی در نهادهای سیاسی و اقتصادی در طول زمان می تواند باعث تفاوت های فراوان در وضعیت کشورهای مختلف شود.
خواندن کتاب را به همه دوستانی که دوست دارند در تصمیم گیری های سیاسی و اقتصادی کشورشان تصمیم های درست تر و عاقلانه تری بگیرند، توصیه می کنم.


مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب چرا ملت ها شکست می خورند


 کتاب هولوگرامی برای شاه
 کتاب برادران سیسترز
 کتاب من و داداش رباتم
 کتاب دختر گمشده
 کتاب پدرخوانده
 کتاب جهانی نو